Answer:
[tex]\huge\boxed{\sf \lambda = 1,000 \ m}[/tex]
Explanation:
Given Data:
Frequency = f = 300,000 Hz = 3 × 10⁵ Hz
Speed of light = c = 3 × 10⁸ ms⁻¹
Required:
Wavelength = λ = ?
Formula:
[tex]\displaystyle \lambda = \frac{c}{f}[/tex]
Solution:
[tex]\displaystyle \lambda = \frac{3 \times 10^8}{3 \times 10^5} \\\\\lambda = \frac{10^8}{10^5} \\\\\lambda = 10^{8-5}\\\\\lambda = 10^3 \ m\\\\\lambda = 1,000 \ m\\\\\rule[225]{225}{2}[/tex]