Respuesta :

The height of the tree that can be determined by Mark will be 27.6 feet.

How to calculate height?

From the complete question, Mark wants to determine the height x of a nearby tree as he stands 47 feet from the base of the tree and the measure of the angle of elevation is 36°.

The height of the tree will be:

= 47 × sin 36°

= 47 × 0.5878

= 27.6

Learn more about height on:

https://brainly.com/question/12903285

ACCESS MORE
EDU ACCESS