Respuesta :
- No of moles=0.75
No of molecules:-
- No of moles ×Avagadro no
[tex]\\ \rm\rightarrowtail 0.75(6.022\times 10^{23})[/tex]
[tex]\\ \rm\rightarrowtail 4.5165(10^{23}) molecules[/tex]
The number of KNO₃ molecules present in 0.750 mole of KNO₃ is 4.5×10²³.
What is Avogadro's number?
Avogadro's numbers are those numbers which tells about the number of atoms present in one mole of any substance and it is equal to the 6.022 × 10²³.
Given moles of KNO₃ = 0.75 mole
No.of molecules of KNO₃ in given moles = 0.75 × 6.022 × 10²³ = 4.5×10²³
Hence required number of molecules are 4.5 × 10²³.
To know more about Avogadro's numbers, visit the below link:
https://brainly.com/question/20091306