A company produces a product and delivers to its customers for orders placed online. Value
of the product is Rs. 1000/- and a delivery fee of Rs. 300/- per product is charged. A discount
of 3% was also given for order values greater than Rs. 4000/- on the total of order value and
the delivery fee. If the discount amount is Rs. 159 what was the order quantity?

Respuesta :

The discount of 3% reduces the total amount when the company's product is purchased

The order quantity of the company's product is 5

How to determine the order quantity?

Represent the order quantity with x.

Since a discount amount of Rs. 159 is charged, then it means that the total order is greater than Rs. 4000, and the discount is 3%

So, we have the following discount equation

(1000 * x + 300) * 3% = 159

Divide both sides by 3%

1000 * x + 300 = 5300

Subtract 300 from both sides

1000 * x = 5000

Divide both sides by 1000

x = 5

Hence, the order quantity is 5

Read more about discount at:

https://brainly.com/question/7459025

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico