A commuter plane provides transportation from an international airport to surrounding cities. One commuter plane averaged 260 mph flying to a city and 140 mph returning to the international airport. The total flying time was 4 h. Find the distance between the two airports.

Respuesta :

Answer:

364 miles

Step-by-step explanation:

                               Rate        Time         Distance

Flight #1                 260             x               260x

Flight #2                 140           4-x           140(4-x)

Because each flight was to or from the same airports the distance traveled by flight #1 and flight #2 must be the same. This means that you can set the two calculated distances equal to each other.

260x = 140(4-x)

260x = 560 - 140x

400x = 560

      x = 1.4 hours      This is the amount of time flight 1 spent in the air.

now we can use this and plug it into the distance formula (260x) to find the distance

260(1.4) = 364

so the distance between the two airports is 364 miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico