Using proportions, it is found that the desired amounts are given as follows:
a) 360 businesses employeed no women.
b) 41% of the businesses surveyed employed exactly one female supervisor.
c) 15.58% of the businesses surveyed employed no female supervisors.
d) 80.5% probability that it employed at least one female supervisor.
A proportion is a fraction of a total amount.
Item a:
18% out of the 2000 businesses surveyed, hence:
n = 0.18 x 2000 = 360.
Item b:
50% out of 82%, hence:
p = 0.5(0.82) = 0.41.
41% of the businesses surveyed employed exactly one female supervisor.
Item c:
19% out of 82%, hence:
p = 0.19(0.82) = 0.1558.
15.58% of the businesses surveyed employed no female supervisors.
Item d:
100 - 19.5 = 80.5% probability that it employed at least one female supervisor.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153