Using the t-distribution, as we have the standard deviation for the sample, it is found that it can be concluded that the holes are being punched an average of 1. 84 cm.
At the null hypotheses, it is tested if the mean is of 1.84 cm, that is:
[tex]H_0: \mu = 1.84[/tex]
At the alternative hypothesis, it is tested if the mean is different of 1.84 cm, that is:
[tex]H_1: \mu \neq 1.84[/tex]
The test statistic is given by:
[tex]t = \frac{\overline{x} - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n}}}[/tex]
The parameters are:
Considering the hypothesis and the given sample, it is found that the parameters are as follows:
[tex]\overline{x} = 1.85, \mu = 1.84, s = 0.0235, n = 12[/tex].
Hence, the test statistic is given by:
[tex]t = \frac{\overline{x} - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n}}}[/tex]
[tex]t = \frac{1.85 - 1.84}{\frac{0.0235}{\sqrt{12}}}[/tex]
[tex]t = 1.47[/tex]
Considering a two-tailed test, as we are testing if the mean is different of a value, with a significance level of 0.1 and 12 - 1 = 11 df, the critical value is of [tex]|t^{\ast}| = 1.7959[/tex]
Since the absolute value of the test statistic is less than the critical value, we do not reject the null hypothesis and it can be concluded that the holes are being punched an average of 1. 84 cm.
More can be learned about the t-distribution at https://brainly.com/question/16313918