The reserve ratio at no excess reserves by Nassims bank is 0.2 or 2 percent using details from the T account.
[tex]\frac{reserves}{demand deposit}[/tex]
= 80000/400000
= 0.2
b. If the Fed of Java buys 20000 dollars from the bank Nassim. they would have to pay with the reserves.
The reserves of Nassim would then rise by $20000. The monetary base rises by $20000 too. Since it is inclusive of reserve, the change in monetary base is $20000.
c. Change in reserve = +20000
monetary multiplier= 1/reserve ratio
1/0.2 = 5
5* $20000
= $100000
The money supply is going to rise by $20000 if the fed buys $20000 worth of reserves from the bank.
V = PT/M
= 500000/100000
= $5
e. If the economy is at full employment, the change in the money supply would cause price level to increase.
Read more on assets liabilities here: https://brainly.com/question/2686492