Respuesta :

The frequency of the 5 waves with a length of 4m hit the shore every 2 seconds is 2.5 Hz.

What is frequency?

This is the number of cycles completed by a wave in one second. The s.i

unit of frequency is Hert (Hz).

From the question, to calculate the frequency of 5 waves with length of 4 m that hit the shores every 2 seconds, we use the formula below.

Formula:

  • F = n/t........... Equation 1

Where:

  • n = Number of wave
  • F = Frequency
  • t = time

From the question,

Given:

  • n = 5 waves
  • t = 2 seconds

Substitute these values into equation 1

  • F = 5/2
  • F = 2.5 Hz.

Hence, The frequency of the wave is 2.5 Hz.

Learn more about frequency here: https://brainly.com/question/254161

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico