Respuesta :

The volume occupied by the given mol of helium gas at the given temperature and pressure is 91.6L.

Given the data in the question;

  • Amount of helium; [tex]n = 2.59mol[/tex]
  • Pressure; [tex]P = 0.826atm[/tex]
  • Temperature; [tex]T = 356K[/tex]

Volume of helium; [tex]V = \ ?[/tex]

Ideal Gas Law

The Ideal gas law or general gas equation emphasizes on the state or behavior of a hypothetical ideal gas. It states that  pressure multiplied by volume is equal to moles multiply by the universal gas constant multiply by temperature. It is expressed;

[tex]PV = nRT[/tex]

Where P is pressure, V is volume, n is the amount of substance, T is temperature and R is the ideal gas constant (  [tex]R = 0.08206Latm/molK[/tex] )

To determine the volume occupied by the helium gas, we substitute our values into the expression above.

[tex]PV = nRT\\\\V = \frac{nRT}{P} \\\\V = \frac{2.59mol\ *\ 0.08206Latm/molK\ *\ 356K}{0.826atm} \\\\V = \frac{75.6626L}{0.826}\\ \\V = 91.6L[/tex]

Therefore, the volume occupied by the given mol of helium gas at the given temperature and pressure is 91.6L.

Learn more about Ideal Gas Law: https://brainly.com/question/4147359

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico