The solution can be evaporated such that only 10mL of the solution remains in that way, we can have a solution of pH 12.00.
The pH refers to the degree of acidity or alkalinity of solution. We can obtain the concentration of each solution from the pH as follows;
At pH = 13;
[OH^-] = Antilog (-13) = 1 * 10^-13 M
At pH 12
[OH^-] = Antilog (-12) = 1 * 10^-12 M
Using the formula;
C1V1 =C2V2
1 * 10^-13 M * 100 mL = 1 * 10^-12 M * VmL
VmL = 1 * 10^-13 M * 100 mL/1 * 10^-12 M
VmL = 10mL
The solution can be evaporated such that only 10mL of the solution remains in that way, we can have a solution of pH 12.00.
Learn more about pH: https://brainly.com/question/15289741