contestada


Calculate the % by mass concentration for each of the following solutions. Match the answers.
1.25g NaCl in 100.0g of solution = [a]%
ce
2.50g K2Cr2O7 in 96.0g of solution = [b]%
nts
10.0g CaCl2 in 250.0g of solution = [c]%
ns
20.0g Kl in 100.Ogof solution = [d]%


Respuesta :

Oseni

The percentage by mass of each of the compounds would be 40%, 2.6%, 4%, and 20% respectively

Percentage by mass

The percentage by mass of a substance is given by:

Percent by mass = mass of substance/mass of solution x 100%.

  • For NaCl: Percent by mass = 25/100 = 40%
  • For K2Cr2O7: Percent by mass = 2.50/96 = 2.6%
  • For CaCl2: Percentage by mass = 10/250 = 4%
  • For KI: Percent by mass = 20/100 = 20%

More on percentage by mass can be found here: https://brainly.com/question/27108588

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico