akrepomar7505 akrepomar7505
  • 21-03-2022
  • Mathematics
contestada

Miguel spent $11 to buy 16 apples and oranges. How many of each type of fruit did he buy F apples cost $0. 75 and oranges cost $0. 65

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 21-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

x + y = 16

.75x + .65y = 11

75x + 65y = 1100

-75x - 75y = -1200

-10y = -100

y= 10 organes

x + 10 = 16

x = 6 apples

x= 6 apples

y = 10 oranges

Answer Link

Otras preguntas

Does the green tea have coffein ???
How is correct : "cus" or "cuz" ?
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
Who knows the book Rose Blanche
How to make money quickly
How I say I want to go home in French?
How to make money quickly
How many parrallel lines does a triangle,square,trapezoid,pentagon
ACCESS MORE