Respuesta :
Answer:
The answer is 6.72
Step-by-step explanation:
Given;
- If 500 grams of grapes cost 2.80.
Here, if we double the amount of grapes and money we get,
2 (500) = 1000g
2 (2.8) = 5.6
So, for 1000 g it costs 5.6
and for 100 g it costs 0.56
We need to find the cost 1.2 kg of grapes
So,
5.6 + 0.56 + 0.56 = 6.72
Thus, The cost of 1.2 kg of grapes is 6.72
-TheUnknownScientist 72
Answer:
6.72
Step-by-step explanation:
Cost of 500 grams = 2.8
Cost of 1 gram = 2.8/500 = 0.0056
Cost of 1.2 kg = ?
1.2 kg = 1,200 g
Cost of 1.2 kg:
= 0.0056 × 1,200
= 6.72
________
Hope it helps ⚜