Respuesta :

Answer: $5.16

Explanation: (in my way)
x= 6x7.74/9
Multiply 6 x 7.74
x=46.44/9
Divide
x=$5.16
Ver imagen ginaaiken83
$7.74 divided by 9 equals $0.86 per pencil. so 6 pencils would be 6 times 0.86 which equals $5.16 for 6 pencils.

(7.74 / 9) • 6 = Cost of 6 pencils