msydney182 msydney182
  • 18-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the market, I can buy 12 avocados for $18.00. What is the unit cost of an avocado?

Respuesta :

jellybeewastaken jellybeewastaken
  • 18-03-2022

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

if you divide 18 by 12 you get 1.5 meaning each avacado is 1.5$ incase of more explanation\simple explanation: 1.5+1.5+1.5+1.5+1.5+1.5+1.5+1.5=12$

Answer Link
geraldamanya16
geraldamanya16 geraldamanya16
  • 18-03-2022

Answer:

$18.00./12 avocados gives the right answer

Answer Link

Otras preguntas

what is graphical browser ?​
Compare and contrast the attitudes of the two fathers.​
planet smaller than earth but larger than mercury​
Write the following comparison as a ratio reduced to lowest terms. 169 inches to 13 feet
A 4.76 kg crate is suspended from the end of a short vertical rope of negligible mass. An upward force F(t) is applied to the end of the rope, and the height of
What is FDR’s expectation of how the war will end? What specific examples of his language indicate his beliefs about who will be victorious
please help me y’all!!! extra points!!
indicating your feelings and thoughts before siva opened Krishna's school report​
Gerald wants to buy a sweater that is $41.60 because it is on sale for 20% off
Faisal tries to solve (x + 2)(x - 7) = 0 Here is his working. (x + 2) = 0 or (x - 7) = 0 Answer x = 2 or x=7 Give a reason why his answer is wrong.