jayceebey04 jayceebey04
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

(b) Ashley bought 21 pounds of flour for $9 br />
How many pounds of flour did she get per dollar?

pounds per dollar

Respuesta :

ma44857
ma44857 ma44857
  • 04-03-2022

Answer:

She got 2.3 pound per dollar

Step-by-step explanation:

Because 21/9 is 2.3

Answer Link

Otras preguntas

When is outsourcing NOT beneficial?a) when internal control over a particular activity is deemed essential b) when it improves organizational flexibility and sp
Kepler modified Copernicus’s model of the universe by proposing that the
Down cycling is defined as
How do I round 1.414213562km to the nearest metre? I don't understand when a questions asks how to round to the nearest m, cm or km. Can someone please explain
demarco has two cars ; an suv ans a compact car.the fuel efficiency of the compact car is 1 7/12 times better than the suv.If the suv gets 16 miles per gallon.
Find the sum: (x2 + 2x + 3) + (3x2 + x + 1) A. 3x^4+4x+3 B.4x^2+3x+4 C.4x^3+3x+4 D.4x^4+4x+3
Where can the roots of Tap be traced back to in the US?
Where was john adams during the constitutional convention
I don't know what to do. This is about odd and even functions.
Which equation represents a linear function? y(x - 1) = 9 Oy-5 = x(-x + 2) O yly - 1) = x + 25 Oy - 5 = x - 20
ACCESS MORE