contestada

6. A force does 110 J of work on a 4. 0 kg cart. If the cart's final velocity was 8. 0

m/s what must its initial velocity have been?

Respuesta :

The initial velocity of the cart is 3 m/s.

What is velocity?

Velocity is the rate of change of displacement. The S.I unit of velocity is m/s.

To calculate the final velocity of the cart, we use the formula below

Formula:

  • W = m(v²-u²)/2................ Equation 1

Where:

  • W  = Work done on the cart
  • m = mass of the cart
  • v = Final velocity of the cart
  • u = Initial velocity of the cart

From the question,

Given:

  • W = 110 J
  • m  4 kg
  • v = 8 m/s

Substitute these values into equation 1

  • 110 = 4(8²-u²)/2
  • 2(64-u²) = 110
  • 64-u² = 55
  • u² = 64-55
  • u² = 9
  • u = √9
  • u = 3 m/s

Hence, the initial velocity of the cart is 3 m/s.
Learn more about velocity here: https://brainly.com/question/6504879

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico