A rectangular sandbox with dimensions 4 ft by 10 ft by 1 ft is filling at the rate of 6 liters per minute. About how many minutes will it take to fill the sandbox? (1 ft3 ≈ 7.5 gal, 1 gal ≈ 3.8 L)

Respuesta :

It will take 190 minutes to fill the sandbox

How to determine the time?

The dimension of the sandbox is

4 ft by 10 ft by 1 ft

So, the volume is

V = 4 * 10 * 1

Evaluate

V = 40 ft^3

Convert to gallons

V = 40 * 7.5 gallon

Convert to liters

V = 40 * 7.5 * 3.8 liters

Evaluate

V = 1140 liters

The time is then calculated as:

Time = V/Rate

So, we have:

Time = 1140/6

Divide

Time = 190

Hence, it will take 190 minutes to fill the sandbox

Read more about volumes at:

https://brainly.com/question/1972490

#SPJ1

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico