Respuesta :
Answer:
1.77/3=0.59
Step-by-step explanation:
If 3 lbs of bananas cost $1.77 we find the amount of each lbs of bananas by dividing 1.77 by 3.
from there we get 0.59,
therefore each lbs of bananas costs $0.59
and 10 lbs of bananas cost $5.90
Answer:
the cost of 10 lbs of bananas is 5.9 or 5.90
Step-by-step explanation:
177/3=0.59
0.59x10=5.9
I don't know if this is really what you wanted but I put an answer hoping you will give the person above me brainliest, I think they deserve it :)