Respuesta :

Answer:

1.77/3=0.59

Step-by-step explanation:

If 3 lbs of bananas cost $1.77 we find the amount of each lbs of bananas by dividing 1.77 by 3.

from there we get 0.59,

therefore each lbs of bananas costs $0.59

and 10 lbs of bananas cost $5.90

Answer:

the cost of 10 lbs of bananas is 5.9 or 5.90

Step-by-step explanation:

177/3=0.59

0.59x10=5.9

I don't know if this is really what you wanted but I put an answer hoping you will give the person above me brainliest, I think they deserve it :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS