Using the z-distribution, as we are working with a proportion, it is found that the 75% confidence interval for the population mean of people that spend over 20 hours per week on their phones is given by:
CI = (74.36%, 75.64%).
A confidence interval of proportions is given by:
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which:
In this problem, the parameters are:
[tex]n = 6000, \pi = \frac{4500}{6000} = 0.75, z = 1.15[/tex]
The lower limit of this interval is:
[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.75 - 1.15\sqrt{\frac{0.75(0.25)}{6000}} = 0.7436[/tex]
The upper limit of this interval is:
[tex]\pi + z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.75 + 1.15\sqrt{\frac{0.75(0.25)}{6000}} = 0.7564[/tex]
Using percentages, the interval is given by:
CI = (74.36%, 75.64%).
More can be learned about the z-distribution at https://brainly.com/question/25890103