Akash estimate of 700cm of plastic trim is not sensible because he needs more than that.
The diagram of the question is below.
The window is made of a semi circle and a rectangular. More like a composite figure.
Composite figure are 2 dimensional figures that combines two or more two dimensional figures. Therefore, the part the plastic trim was applied are those sharp line region. It's like finding the perimeter of the whole shaded region.
He estimate he will need 700 cm of plastic trim in total. Therefore, let check if his estimate is sensible.
Therefore,
radius = 59 cm
perimeter of the rectangle = 2(113) + 2(118) = 462 cm
perimeter of the semi circle = 3.14 × 59 = 185.26 cm
Two radius = 2(59) = 118 cm
Therefore,
whole perimeter where plastic trim will be applied = 462 + 185.26 + 118 = 765.26 cm.
learn more on composite figure here; https://brainly.com/question/4546057