Respuesta :

Answer:

1 mole of CO2 has 6.02 x 10^23 molecules of CO2. Say x moles of CO2 has 3.0x10^23 molecules of CO2. Therefore x = 3/6.02 = 0.50. M = 0.50 * (12 + 2x16) = 0.50 * 44 = 22g.

ACCESS MORE
EDU ACCESS