ryliethomas8
ryliethomas8 ryliethomas8
  • 28-02-2022
  • Mathematics
contestada

calculate the unit rate for each option and determine which one is the best buy.

$800 for 33 pairs of shoes

$625 for 25 pairs of shoes

Respuesta :

janasiah janasiah
  • 28-02-2022
Answer :
Unit rate for $800 for 33 pairs of shoes is $24.24
Unit rate for $625 for 25 pairs of shoes is $25.00
The best option is $800 for 33 because the price per shoe is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

to copy cell contents, you can select the cell and then press the ____ keys.
what is the y-intercept of the function f(x) = –2/9x 1/3
which part of the original work should an adaption retain
a triangle abc with vertices a (6,8) b(6,12) and c (10,12) is rotated 180 degrees. what are the coordinates of a
simplify 2^3 × 3^2 × 2^2 × 3^4
solve and type in 'ab'
why did Beowulf go to heorot
risk factors has the most immediate impact on a person's health?
A good argument should never be controversial. true or false.
Write a polynomial that fits the description: A fifth-degree polynomial with leading coefficient 4