meritxellbermeo meritxellbermeo 28-02-2022 Mathematics contestada Last week the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound this week apples at the same grocery store are on sale at 10% discount what is the total price of four and 1/2 pounds of apples this week at the grocery store