You have started manufacturing tote bags from vintage fabric. It costs you
$12 to have each tote bag manufactured. You decide that you are going to sell them with a 50% markup. What will your retail price be?

Respuesta :

Cost = $12
50% markup = 12 + (12 * 50%)
= 12+6 = $18 retail price
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico