A yacht can sail at a maximum speed of 80 kilometers per hour. It is sailing from Key West
toward the Bahamas at half of its top speed. If its velocity remains constant, how far will the
yacht sail in 2 hours?
Write your answer as a whole number.

A yacht can sail at a maximum speed of 80 kilometers per hour It is sailing from Key West toward the Bahamas at half of its top speed If its velocity remains co class=

Respuesta :

Answer:

80km? idrk tho

Explanation:

d=s x t

d=40(half its top speed) x 2(hrs)

d=80

Answer:

80 km

Explanation:

Top speed = 80 km/h

Half of top speed = 40 km/h

during 2 hours, it will sail 40 * 2 = 80 km

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico