The junior class sold boxes of pecans at $6 each and boxes of peanuts at $5 each. They sold a total of 82 boxes for $440. How many boxes of pecans and peanuts did they sell?


I NEED THE EQUATIONS...I can get the number of pecans and peanuts..I just need the equation to find them..please help me
This is Algebra

Respuesta :

Answer:

Following are the required equations

[tex]x +y=84[/tex]

[tex]6x +5y=440[/tex]

Step-by-step explanation:

Let x boxes of pecans and y boxes of peanuts sold.

Total no of boxes sold = 84

[tex]\implies x +y=84[/tex]

Cost of one box of pecan =$6

So, cost of x boxes of pecans =$6x

Cost of one box of peanuts = $5

So, cost of y boxes of peanuts =$5y

Total sales = $440

[tex]\implies 6x +5y=440[/tex]

ACCESS MORE