A grocer wants to make a 10-pound mixture of peanuts and cashews that he can sell for $4.75 per pound. If pean
cost $4.00 per pound and cashews cost $6.50 per pound, how many pounds of each should he use?
Let p = pounds of peanuts and let c= pounds of cashews. Write a system of equations that could be used to solve
problem