aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what happened in carolina in 1712
in chapter 20 of the Lightning Thief how does Percy feel about seeing his mother
The people of ancient Egypt and Nubia were completely isolated from others because of the surrounding desert. is it true or false
If a chihuahua weighs 5 pounds, how much ounces does he weigh
Which sentence in this excerpt from Theodore Roosevelt's "Citizenship in a Republic" speech conveys his central opinion about cynical people?
the greatest diversity of plants and animals is found in this biome.
Who was the most famous ruler of the Ghaznavid Empire? Mahmud Tughril Beg Harun al-Rashid Ibn Battuta
Carl is on an expedition to the bottom of the ocean. As the submersible sets down on the ocean floor, it is resting on what layer of the earth?
According to the article, the use of ____________________ is what makes flamenco unique in a musical sense. a. varied musical instruments c. simplistic harmonie
When Quentin flew from New York to Atlanta,the pilot announced that they were flying at 33,000 feet.How many miles is this?Write as a mixed number.