eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

help! whats the value of x
¿Cuánta energía consumirá una lavadora de 1200W de potencia, si se deja conectada durante 20 horas? ¿Cuánto deberemos pagar si el coste de la energía consumida
The fact that the H7N9 virus has only recently infected humans helps explain why
Which religions were established during the Common Era (CE)? Check all that apply.
The immune system consists of two main parts or system. One system works 24/7 and protects your regardless of what type of microorganism is encountered. This sy
How were the goals of Marcus Garvey and Stokely Carmichael different
how can you determine the x value whether it is in the domain of h
Need help with this pls Show work pls!!
Which phrases describe the Global Positioning System (GPS) ? Select 3 options
What's the meaning of this idiom? A different kettle of fish.
ACCESS MORE