We have that the wire stretch is mathematically given as
Ls=0.304inches
Question Parameters:
Generally the equation for the moment at point C is mathematically given as
FabCos60(7)-2.5*4=0
Fab=2857lb
Normal stress on wire
[tex]S=\frac{Fab}{Aab}\\\\S=2857/(\pi/4)*0.2^2\\\\S=90.95ksi[/tex]
Therefore
The length at normal state is
[tex]Ln=\frac{7*12}{sin60}\\\\Ln=96.99inch\\\\Where\\\\Eab=0.003136in\\\\Therefore\\\\\Stretch length is given as\\\\Ls=0.003136in*96.99inch\\\\[/tex]
Ls=0.304in
For more information on Force visit
https://brainly.com/question/26115859