A–The ratio of the voltage to the maximum resistor value gives the
largest current of 340.14 mA. In B–The lamp resistance is 28.9 Ω each.
Responses (approximate values):
A- The largest current is 340.14 mA
B- The resistance of each lamp is 28.9 Ω
The range of values of the resistor = ±2%
The magnitude of the given resistor, R = 15 kΩ
The voltage supply, V = 5.0 V
Required:
Largest current, I, expected through the resistor.
Solution:
[tex]Current, \, I = \mathbf{\dfrac{V}{R}}[/tex]
The current is largest when the resistor's value is smallest, which gives;
B- Current drawn from car head lamps = 0.83 A
Voltage of the battery = 12 V
Required;
Resistance of each of the two lamps wired parallel.
Solution;
Let R represent the resistance of each lamp in the parallel connection,
we have;
[tex]Equivalent \ resistance, \, R = \mathbf{ \dfrac{1}{\frac{1}{R} + \frac{1}{R} }} = \dfrac{R}{2}[/tex]
Therefore;
[tex]\dfrac{R}{2} = \dfrac{12 \, V}{0.83 \, A}[/tex]
Learn more about the calculations for the voltages and currents in a circuit here:
https://brainly.com/question/1372476
https://brainly.com/question/996480
https://brainly.com/question/868651