PLEASE HELP ASAP!

During an experiment, the temperature of a mixture changes from 12 1/4°F to 15 3/5°F. What is the percent of increase in the temperature of the mixture?

Respuesta :

The percentage increase is  21.4% increase

Given Data

Initial temperature =  12 1/4°F = 49/4 = 12.25°F

Final Temperature =  15 3/5°F = 78/5 = 15.6°F

We know that the expression for percentage increase is given as

Percent Increase = Increase/Final *100

Percent Increase = 15.6-12.25/15.6 *100

Percent Increase = 3.35/15.6 *100

Percent Increase = 0.214 *100

Percent Increase = 21.4%

Hence there is a 21.4% increase

Learn more about Percentage increase here:

https://brainly.com/question/11360390

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico