A chemist obtains a sample of
sodium sulfate, Na2SO4, with a mass of 71.0 g. How many formula units of sodium sulfate are in the sample?

Respuesta :

The number of formula units of Na₂SO₄ present in the sample is 3.01×10²³ units

Avogadro's hypothesis

From Avogadro's hypothesis,

1 mole of Na₂SO₄ = 6.02×10²³ units

But

1 mole of Na₂SO₄ = (23×2) + 32 + (16×4) = 142 g

Thus,

142 g of Na₂SO₄ = 6.02×10²³ units

How to determine the units in 71 g of sample

142 g of Na₂SO₄ = 6.02×10²³ units

Therefore,

71 g of Na₂SO₄ = (71 × 6.02×10²³) / 142

71 g of Na₂SO₄ = 3.01×10²³ units

Thus, 3.01×10²³ units of Na₂SO₄ is present in the sample

Learn more about Avogadro's number:

https://brainly.com/question/26141731

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico