PLEASE HELP ASAP

Strawberries are on sale for $1.75 per pound. Regularly, they cost $2.50 per pound.

What is the percent of decrease in the price of strawberries per pound?

Enter your answer in the box.

Respuesta :

the percentage of decrease = (new value - original value)/original value

= (1.75-2.50)/2.50 = 0.75/2.50 = 0.3 * %

= 30% decrease

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico