HELPP PLEASE!!
1.) Maggie reads 13 of a book every 34 of a week.
How many books does Maggie read per week?
14 of a book
49 of a book
214 books
4 books

2.) A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces.
What is the unit rate?
Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.
$__ per oz

3.)The couch in the living room of Angela's dollhouse is 6 centimeters long. The couch in Angela's real living room is 8 feet long.
What is the unit rate that compares the length of the couch in the living room to the length of the couch in the dollhouse?
Enter your answer, as a mixed number in simplest form, by filling in the boxes.
$__ ft/cm

4.)Mike walked 3 miles in 45 minutes.
What was his rate in miles per hour?
14 miles per hour
214 miles per hour
4 miles per hour
15 miles per hour

5.)A storage container leaks water at a rate of 15 gallons every 30 days.
What is the unit rate in gallons per week?
Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box.
gal/week