kevinrahmon
kevinrahmon kevinrahmon
  • 28-01-2022
  • Mathematics
contestada

help with this please i don't understand

help with this please i dont understand class=

Respuesta :

awong7 awong7
  • 28-01-2022

Answer:

The answer is Walmart.

Step-by-step explanation:

Walmart sells 1.5 liters of lemonade for $0.75

K-Mart sells 2.72 liters of lemonade for $1.40

We must figure out how much it cost per 1 liter.

Walmart:

$0.75 / 1.5 Liters = $0.50

Walmart sells 1 liter of lemonade for $0.50

K-Mart:

$1.40 / 2.72 Liters = $0.51

K-Mart sells 1 liter of lemonade for $0.51

Clearly, their prices for 1 liter of lemonade are close, but Walmart sells 1 liter of lemonade for $0.01 cheaper than K-Mart.

Answer Link

Otras preguntas

Continental plates movie under the surface of the continents. ________ a. As a result b. In spite c. On the other hand d. For example
Blank% of 200 miles is 150 miles
how much power does it take to lift 250N,40m high in 2 seconds
The "theoretical" price of one beer _______ for a second or subsequent DUI. a. Stays the same b. Goes down c. Goes up
Was the United States prepared to wage war in The War of 1812? Explain.
Does phosphorus affect tomato fruit production
What are two adjectives that describe James Monroe?
Animals have tissues what are some of them called and what do they do?
Which interaction is most likely to result in the most competition among the organisms? A. Lions and vultures eat the remains left after a lion kill. B. Grassh
A student wants to become more active but is feeling overwhelmed and does not know where to begin. What is the most effective first step she can take to develop