Respuesta :

Answer:

$45

Step-by-step explanation:

shoes=$75

jacket=40% of shoes

         =2/5x75

          =$30

total=$75+$30=$105

change=$150-$105=$45

Answer:

She has $30 dollars left over.

Step-by-step explanation:

We already know she spent $75 on the shoes. So, if the jacket was 40% of what the shoes cost, we can start solving.

  1. First, we have to find what 40% 0f 75 is, we can do this by simply multiplying 75 by 0.4 (40% as a decimal) and then subtracting the product from 75.  75 x 0.4 = 30. 75 - 30 = 45.
  2. Now we can add to get the total cost. 45+75=120. She spent $120.
  3. Now we subtract 120 from 150 and get 30.

Therefore, she has $30 leftover.

Hope this helps!!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico