Respuesta :

Answer:

              1.0 g/mL

Explanation:

Mass of liquid = 163.3 - 155.0 = 8.3 g

Volume of liquid = 8.02 mL

Density = Mass / Volume

Density = 8.3 g / 8.02 mL

Density = 1.034913 g/mL

Changing to correct number of significant digits.

Density = 1.0 g/mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico