mskskdkejdhxvxd mskskdkejdhxvxd
  • 28-01-2022
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs
$2.88. What is the cost of
one apple?

Respuesta :

celesteortizavila
celesteortizavila celesteortizavila
  • 28-01-2022

Answer:

About 36 cents

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 8 comes out to 0.36

Answer Link
annalysethomack23 annalysethomack23
  • 28-01-2022
2.88/8 is .36 cents
Answer Link

Otras preguntas

Bread and butter............ take wholesome food. ​
Express 7,650,000,000 in standard form ☺️☺️
Kurt bought a vacant lot in a development that was 85% completed. When he started working with the builder to lay out where the house and driveway would lie, it
Write the complement of (90° - a)
how do you say "nice to meet you" in Spanish​
Q 18. Find the volume of a cylinder of diameter = 4 mm & height = 8 mm. Round to the nearest tenth if necessary. * A. V= 131.1 mm^3 B. V= 116.9 mm^3 C. V= 1
The sum of two numbers is 50 and the difference is 18. What are the numbers?
Which of the following could not act as a medium for a mechanical wave? a) air b) empty space c) liquid water d) a solid rope
A jogger travelled 52km in 4 days.what is the rate he travelled per day?​
\lim _{x\to 0}\left(\frac{\sqrt{1+3x+x^2}-1}{\arcsin \left(2x\right)}\right)
ACCESS MORE