Respuesta :

Answer:

Explanation:

Hi there!

We have,

1 mole of Al = 6.23*[tex]10^{23}[/tex] atoms

Also given no. of atoms = 3.90 x [tex]10^{22}[/tex] atoms

Now,

6.23*[tex]10^{23}[/tex] atoms= 1 mole

1 atom = [tex]\frac{1 }{6.23*10^{23}}[/tex] moles

or, 3.90 x [tex]10^{22}[/tex] atoms =  [tex]\frac{1 }{6.23*10^{23}}[/tex] *3.90 x [tex]10^{22}[/tex] moles

Therefore, 3.90 x [tex]10^{22}[/tex] atoms has 0.0626 mols of Al.

Hope it helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico