Maria and Ming start at the same point and drive in opposite directions. Maria drives 44 mph and Ming drives 32 mph how far apart will they be in 2 hours.


:3

Respuesta :

Answer:

152 miles

Step-by-step explanation:

Let's first find how much they drove individually in two hours.

Maria

d=s*t

d=44 mph*2h

d=88 m

Ming

d=s*t

d=32 mph*2h

d=64 m

Both

d=64+88

d=152 miles

Answer:

  • 152 miles

Step-by-step explanation:

We know that:

  • 2(Maria + Ming) = Distance away from each other in 2 hours.
  • Maria = 44 miles = 1 hour
  • Ming = 32 miles = 1 hour

Work:

  • 2(Maria + Ming)
  • => 2(44 + 32)
  • => 2(76)
  • => 152 miles

Hence, in 2 hours, they will be 152 miles apart.

ACCESS MORE
EDU ACCESS