Respuesta :

Answer:

Explanation:

Hi there!

We have,

Molecular mass of an aluminum is 27 g

Also, 1 mole = 27 g      (according to mole concept in terms of mass)

or 2.25 moles of Al = 27*2.25 g

                                = 60.75g

Therefore, 2.25 moles of Al contains 60.75g of Al.

Hope it helps!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico