Answer:
1296 meters
Step-by-step explanation:
I assume we use the free fall equation [tex]s=16t^2[/tex]
After 9 seconds:
[tex]s=16t^2[/tex]
[tex]s=16(9)^2[/tex]
[tex]s=16(81)[/tex]
[tex]s=1296[/tex]
This means that the height of the building is 1296 meters