Based on the data provided, there are 25 g of calcium carbonate in 1.505 × 10^23 atoms.
The mole of a substance can be calculated as follows:
Moles of calcium carbonate = 1.505 × 10^23/6.02 × 10^23
Moles of calcium carbonate = 0.25 moles
The mass of calcium carbonate in 0.25 moles is calculated as follows:
molar mass of a calcium carbonate = 100 g/mol
mass of calcium carbonate = 0.25 × 100 = 25 g.
Therefore, there are 25 g of calcium carbonate in 1.505 × 10^23 atoms.
Learn more about molar mass and mass at: https://brainly.com/question/15476873