If a battery stores 1000 C of charge, how many seconds will it power a lamp for if the current through the lamp is 5.0 A?

Respuesta :

Answer:

200seconds

Explanation:

Q=IT

1000c=5T

T=1000/5

T=200secs

I hope this will help

kindly follow ne

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico