sarayusunnam807 sarayusunnam807
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies forn$8 for 12 bags. How much will it cost for 30 bags

Respuesta :

suman4720
suman4720 suman4720
  • 27-01-2022

Step-by-step explanation:

[tex]\large{ \star \fcolorbox{magenta}{purple}{ \fcolorbox{magenta}{blue}{ \fcolorbox{magenta}{pink}{ \fcolorbox{magenta}{red}{ \sf{ añßwër}}}}}} \star[/tex]

cost of 12 bags cookies= $8

cost of 1 bag = 12/8 = $3/2

now,

cost of 30 bags = 3/2×30 = $45

Answer Link

Otras preguntas

An analogy from civil disobedience
Identify a food chain that consists only of a producer a primary consumer and a secondary consumer.
what is he first step in solving the equation (*x*-6)2=9
Who wrote the dystopian novel Nineteen-Eighty-Four in which Newspeak demonstrates the heightened linguistic self-consciousness of modernist writers? a) George
Dogs are able to hear much higher frequencies than humans are capable of detecting. For this reason, dog whistles that are inaudible to the human ear can be hea
a car travels 172 miles using 7 gallons of gas how far can the car travel using 42 gallons of gas?
need to lose one electron to form a stable octet b. alkali metals c. alkaline earth metals d. noble gases e. lanthanides
Kim and Courtney share a 16-ounce of box of cereal.  By the end of the week, Kim has eaten 3/8 of the box, and Courtney has eaten 1/4 of the box of cereal.  Wha
What is the total mass of 2.0 moles of diatomic hydrogen?
Sienna has 80 yards of fencing to enclose a rectangular area. Find the dimensions that maximize the enclosed area. What is the maximum area?