Respuesta :
Explanation:
Molar mass of
B
=
10.81
g
⋅
m
o
l
−
1
. If there are 36 odd grams of
B
, there are approx.
7
2
×
N
A
boron atoms, where
N
A
is Avogadro's number.
Explanation:
35.76
⋅
g
10.81
⋅
g
⋅
m
o
l
−
1
×
6.022
×
10
23
m
o
l
−
1
=
?
?
Answer link
MAT
Nov 15, 2015
1.991
×
10
24
Explanation:
Molar mass of B = 10.81g/mol
So, 1 mole of B = 10.81g
and 1 mole =
N
A
=
6.023
×
10
23
By combining,
10.81g of B =
6.023
×
10
23
atoms of B
thus,
35.76g of B =
6.023
×
10
23
10.81
×
35.76
35.76g of B =
1.991
×
10
24
48.176 × 10¹⁷ atoms of boron are present in 8.0 × 10⁻⁶ moles of boron.
Avogadro's Number
Avogadro's number is the number of particles in one mole of substance. 6.022 × 10²³ is known as Avogadro's constant / Avogadro's number.
Avogadro's number = 6.022 × 10²³
How to find the number of atoms ?
Number of atoms = Number of moles × Avogadro's Number
= 8.0 × 10⁻⁶ × 6.022 × 10²³
= 48.176 × 10¹⁷ atoms of boron
Thus, from the above conclusion we can say that 48.176 × 10¹⁷ atoms of boron are present in 8.0 × 10⁻⁶ moles of boron.
Learn more about the Avogadro's Number here: brainly.com/question/859564
#SPJ2