1-1. The shaft is supported by a smooth thrust bearing at B and a journal bearing a at C. Determine the resultant internal loadings acting on the cross section at E.

We have that the internal loadings acting on the cross section at E is mathematically given as
M_e=-2400lbft
From the question we are told
Generally the equation for the equilibrium moment about b is mathematically given as
[tex]\sum m=0\\\\cy(8)+400(4)-800(12)=0\\\\cy=1000lb[/tex]
the equilibrium equation for xand y plane
\sum fx=o
\sumfy=0
V_e+cy-800=0
V_e+1000-800
V_e=-200lb
Therefore
1000(4)-800(8)-ME=0
For more information on Force visit
https://brainly.com/question/26115859